Αρχική / More / Αθλητικά / «Αγκαλιά» με την 3η θέση με νίκη στο Ζηρίνειο!
«Αγκαλιά» με την 3η θέση με νίκη στο Ζηρίνειο! thumbnail

«Αγκαλιά» με την 3η θέση με νίκη στο Ζηρίνειο!

Με δύο τρίποντα των Απόλλωνα Τσόχλα, Μαρκ Κάρτερ, ο ΠΑΟΚ νίκησε στο Ζηρίνειο την ΑΕΝΚ με 62-60 και βρίσκεται «αγκαλιά» με την κατάκτηση της τρίτης θέσης της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος.
Ο Κάρτερ με 18 πόντους με 4/7 τρίποντα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της πολύτιμης νίκης του «Δικέφαλου».
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς προηγήθηκαν έως και με 24-16 στα μισά της περιόδου έπειτα από εύστοχη προσπάθεια τριών πόντων από τον Ψαθά. Ο ΠΑΟΚ που είχε εννιά λάθη έως εκείνο το διάστημα, ανέβασε την απόδοσή του και απάντησε με επιμέρους σκορ 13-5 στο δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου. Εκτός του Λάνγφορντ, έδωσαν πόντους και οι Τσόχλας, Βον. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-29.
Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο και στα πρώτα λεπτά του τρίτου. Ο ΠΑΟΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (34-35, 23′) έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Μαρκ Κάρτερ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 9-0 σερί και με εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Νίκο Μπάρλο προηγήθηκαν με 43-35 (27′). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-39 με λέι απ από τον Μαρκ Κάρτερ, καθώς ο Δημήτρης Μαυροειδής δεν κατάφερε να σκοράρει στη τελευταία επίθεση της ΑΕΝΚ Δημούλας.
Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους για τους γηπεδούχους (49-39, 31′) έπειτα από δύο βολές από τον Μαυροειδή. Εκεί ο ΠΑΟΚ απάντησε με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Μαρκ Κάρτερ έβαλε δύο τρίποντα σε 32 δευτερόλεπτα, ακολούθησαν τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Βον (49-49, 34′) αλλά κι ένα λέι απ από τον Τσόχλα. Συνολικά, οι γηπεδούχοι έκαναν 12-0 και προηγήθηκαν με 49-51 (35′). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν έως και με διαφορά πέντε πόντων (51-56, 37′).
Εκεί όπου ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, ο Σάιλας σημείωσε πέντε συνεχόμενους πόντους και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 58-56, 90 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ένα εύστοχο τρίποντο από τον Απόλλωνα Τσόχλα έδωσε εκ νέου προβάδισμα (58-59) στον Δικέφαλο, ο Σάιλας απάντησε με δύο εύστοχες βολές, αλλά και πάλι ο Κάρτερ ήταν εύστοχος έξω από τα 6,75 (60-62). Δύο άστοχα τρίποντα εκατέρωθεν έδωσαν μοναδικό ενδιαφέρον στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα του αγώνα όπου η ΑΕΝΚ Δημούλας είχε το δικαίωμα της τελευταίας επίθεσης. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν να χτυπήσουν έξω από τα 6,75, αστόχησαν σε διαδοχικές προσπάθειες με τους Σάιλας και Μπάρλο και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό.
Τα δεκάλεπτα: 17-12, 29-29, 45-39, 60-62.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Σάιλας 14 (2), Κόβινγκτον 2, Λιακόπουλος 2, Πόποβιτς 9 (1) Πεσάκοβιτς 8, Μαυροειδής 6, Ψαθάς 5 (1), Ντούβνιακ 6, Ντέιβις 2, Μπάρλος 6 (2).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 7 (1), Λιάπης, Κάρτερ 18 (4), Τσόχλας 15 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 5 (1), Κότας, Όντουμ 4, Βον 11, Σιναντίνοβιτς, Χαριτόπουλος, Σαλούστρος 2.