Κλείδωσε πλέι οφ ο Κολοσσός

Ο Κολοσσός έσπασε το σερί του ΚΑΟΔ! Μετά από εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο οι Ροδίτες νίκησαν με 84-80 κλειδώνοντας τα πλέι οφ.
Με σπασμένα φρένα έπαιξε ο Κολοσσός στο πρώτο μέρος όταν και έφτασε τη διαφορά στο 49-32. Εξαιρετικοί οι Ουότερς, Τσάμης και Λαρεντζάκης έδωσαν τεράστια ώθηση στους γηπεδούχους για να καθαρίσουν ουσιαστικά το ματς από το πρώτο μέρος.
Χαλάρωσαν ωστόσο οι Ροδίτες και στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου η ομάδα του Κώστα Μέξα μείωσε σε 66-57
Η ψαλίδα έκλεισε ακόμα περισσότερο στις αρχές του 4ου δεκάλεπτου (67-61), ωστόσο ο Κολοσσός δεν έχασε ποτέ το πορβάδισμα και παίζοντας όσο χρειάζεται πλέον, καθάρισε την υπόθεση νίκη που τον στέλνει στα πλέι οφ.
Δεκάλεπτα: 23-16, 49-32, 66-57, 84-80
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 2, Λαρεντζάκης 12 (3), Ουότερς 19 (8 ασ.), Μανωλόπουλος, Σμιθ 3, Στεφανίδης 3, Λίντεν 7 (1), Σκοτ 7 (1), Τσάμης 13 (1), Χάγκινς 9, Ρόμπινσον 9 (1).
ΚΑΟΔ (Μέξας): Τρότερ 7 (2), Χάρις 16, Γεωργάκης, Άτκινς 7, Όντομ 14, Μισέλ 3, Ζάρας 10 (2), Λο 9 (1), Χρυσικόπουλος, Τσαλδάρης 9 (2), Παπαμακάριος 5 (1).