Η Γιώτα ρωτά

Ξεκίνησα αντισυλληπτικά και έχω ταχυκαρδίες. Πρέπει να τα σταματήσω;

Στις 20 Δεκεμβρίου ξεκινησα αντισυλληπτικά αλλα επειδη αντιμετωπισα ταχυκαρδίες, τα σταματησα αποτομα μετα απο 5 χαπια. Τις τελευταίες μέρες νιώθω ότι θα μου έρθει περιοδος αλλα τίποτα. Εν τω μεταξύ σήμερα εχω εντονη ζαλάδα, τρεμουλο κι ενοχλησεις στο στομάχι. Ειναι συμπτώματα οτι όπου να ναι θα αδιαθετησω;

Στο ερώτημά σας απαντά ο Παναγιώτης Χριστόπουλος, Μαιευτήρας Χειρουργός Γυναικολόγος

ΑΠΑΝΤΗΣΗΠολλά εξαρτώνται από το λόγο που ξεκινήσατε τα χάπια. Αν είναι μόνο για θέμα αντισύλληψης, τότε καλό θα ήταν να μιλήσετε και με έναν καρδιολόγο, γιατί μπορεί να είναι τυχαία η εμφάνιση ταχυκαρδίας και να μην οφείλεται στο χάπι. Αν έχετε ξεκινήσει το χάπι για να ρυθμιστεί ο κύκλος σας, τότε μια ανωμαλία του κύκλου είναι πιθανά αναμενόμενη, λόγω των λίγων χαπιών που πήρατε. Επίσης, στα πλαίσια της διερεύνησης, καλό είναι να σας δει κάποιος γυναικολόγος, μήπως η διαταραχή που έχετε οφείλεται σε κάποιο άλλο αίτιο, όπως πχ μια κύστη στην ωοθήκη. Τα συμπτώματα όμως που περιγράφετε δεν είναι χαρακτηριστικά μιας επερχόμενης περιόδου. Πληροφορίες μπορείτε να βρείτε και στη διεύθυνση: http://www.γυναικολογοσ.com/diataraxes-kiklou

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Μαιευτήρας Χειρουργός Γυναικολόγος

Ειδικός Γυναικολόγος Παίδων Εφήβων

Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

Συντονιστής Παιδογυναικολόγων Ευρώπης

http://www.γυναικολογος.com

[fbcomments]
X

Αγαπητοί αναγνώστες,

Σας ενημερώνουμε ότι το boro.gr προσφέρει καθημερινά (Δευτέρα-Παρασκευή) δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη με επαγγελματίες ψυχολόγους.

Κάντε κλίκ εδώ για να συνδεθείτε και να ενημερωθείτε για τις ώρες λειτουργίας.
X