Ο 30χρονος Μάκης ρωτά

Παρενέργειες αντιβίωσης: “Μπορεί η αγωγή να μου προκαλεί πόνο στο στομάχι”;

Τις τελευταίες μέρες παίρνω πολλή αντιβίωση για τις αμυγδαλές, επίσης και παυσίπονα και αντιφλεγμονώδη. Πριν λίγες μέρες άρχισα να έχω έναν πόνο και ένα κάψιμο στην πλάτη πίσω όταν καταπίνω νερό, φαγητό, χάπια. Είναι στομάχι; Πρόβλημα με τον οισοφάγο;

Στο ερώτημά σας απαντά ο Αναστάσιος Γιακουμής, MD, PhD, Ειδικός Παθολόγος

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Πιθανώς να πρόκειται για οισοφαγίτιδα/γαστρίτιδα μετά από κατάχρηση αντιβιοτικών και αντιφλεγμονωδών φαρμάκων, ιδίως αν προϋπάρχει γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση ή διαφραγματοκήλη. Απευθυνθείτε σε παθολόγο ή γενικό ιατρό για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο αυτό και για να σας παραπέμψει σε γαστρεντερολόγο αν χρειαστεί.

Δρ. Αναστάσιος Γιακουμής, MD, PhD

Ειδικός Παθολόγος, Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Αθηνών

Ιατρείο: Πανόρμου 40 & Οιτύλου, Αμπελόκηποι

Τηλ. 2130283064

www.synpraxis.eu

[fbcomments]
X

Αγαπητοί αναγνώστες,

Σας ενημερώνουμε ότι το boro.gr προσφέρει καθημερινά (Δευτέρα-Παρασκευή) δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη με επαγγελματίες ψυχολόγους.

Κάντε κλίκ εδώ για να συνδεθείτε και να ενημερωθείτε για τις ώρες λειτουργίας.
X