H 35χρονη Αναστασία ρωτά

Αντισυλληπτικά: Μπορεί να προκαλέσουν ανωμαλίες στον κύκλο;

Σταμάτησα τά χάπια Yasmin την 8 μέρα του κύκλου μου. Tην 9η μέρα είχαμε ελεύθερη επαφή με το σύζυγό μου. Tην 13η μέρα εμφανίστηκε αιμόρροια και σκέφτηκα ότι είναι από τη διακοπή των χαπιών ή είναι σημάδι ωορρηξίας. Λίγες μέρες πριν αντί για αίμα είχα βλέννα. Τι μου συμβαίνει;

Στο ερώτημά σας απαντά ο Δρ. Παναγιώτης Χριστόπουλος, Μαιευτήρας Χειρουργός Γυναικολόγος

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Τα αντισυλληπτικά χάπια περιέχουν ορμόνες σε χαμηλή δοσολογία. Όπως λοιπόν είναι αναμενόμενο, μπορεί να προκαλέσουν ανωμαλίες στον κύκλο, αν το σχήμα χορήγησης τους διακοπεί απότομα και χωρίς προγραμματισμό. Όμως πρέπει να θυμάστε ότι ανωμαλίες στον κύκλο μπορεί να υπάρχουν και από άλλες αιτίες που συνδέονται ή και δεν συνδέονται με τη λήψη των χαπιών (για παράδειγμα, μια ανωμαλία στο θυρεοειδή ή μια κύστη στην ωοθήκη). Καλό είναι λοιπόν, να επισκεφτείτε κάποιο γυναικολόγο και να δείτε μαζί τι σας συμβαίνει. Συνήθως δεν είναι κάτι σοβαρό και μπορεί να διορθωθεί από μόνο του, όταν ο οργανισμός ισορροπήσει ξανά τις ορμόνες του,  αλλά το σωστό είναι να εξεταστείτε για να είστε πραγματικά ήσυχη.

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Μαιευτήρας Χειρουργός Γυναικολόγος

Ειδικός Γυναικολόγος Παίδων Εφήβων

Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

Συντονιστής Παιδογυναικολόγων Ευρώπης

www.γυναικολογος.com

[fbcomments]
X

Αγαπητοί αναγνώστες,

Σας ενημερώνουμε ότι το boro.gr προσφέρει καθημερινά (Δευτέρα-Παρασκευή) δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη με επαγγελματίες ψυχολόγους.

Κάντε κλίκ εδώ για να συνδεθείτε και να ενημερωθείτε για τις ώρες λειτουργίας.
X