Σαν σε προπόνηση ο Ολυμπιακός, 17-3 τον Παναθηναϊκό

Χωρίς να συναντήσει καμία αντίσταση ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 17-3 επί του Παναθηναϊκού στον Πειραιά στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 πόλο των ανδρών. Μπλέκει και η Χίος. 500ή νίκη για τη Βουλιαγμένη.Καμία αντίσταση δεν συνάντησε κόντρα στον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν 17-3 των "πρασίνων" για την 20η αγωνιστική της  Α1 Ανδρών.

Οι "ερυθρόλευκοι" διατήρησαν το αήττητο και πραγματοποίησαν μια δυνατή εμφάνιση ενόψει του κρίσιμου αγώνα με την Πριμόριε Ριέκα την Τετάρτη (26/3) για το Champions League.

Στην αντίπερα όχθη ο Παναθηναϊκός με σαφώς λιγότερες λύσεις "κατέβηκε" στον Πειραιά δίχως τον προπονητή του, τον Κώστα Λούδη που ήταν τιμωρημένος μετά την αποβολή του με τη Χίο στο Κύπελλο, ενώ δεν αγωνίστηκε ούτε ο τραυματίας Γιώργος Αφρουδάκης.

Με επτά γκολ "φόρτωσε" την εστία του Παναθηναϊκού ο Γιάννης Φουντούλης. Oι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με 7-0, προτού ο Κουρλιάφτης μειώσει με γκολ από την περιφέρεια στα 1:11 πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Για την ακρίβεια και τα τρία γκολ του Παναθηναϊκού ήρθαν από την περιφέρεια.

Νικηφόρα πέρασε και από την δύσκολη έδρα του ΠΑΟΚ στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης ο ΝΟ Βουλιαγμένης που επικράτησε με 15-10 του Δικεφάλου του Βορρά στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών.

Ήταν η 500η νίκη του ΝΟΒ στο ελληνικό πρωτάθλημα, ανήμερα της επετείου της κατάκτησης του Κυπέλλου Κυπελλούχων του 1997, σε ένα παιχνίδι που καθυστέρησε να ολοκληρωθεί λόγω προβλήματος στο χρονόμετρο.

Η ομάδα του Λοράντου προηγήθηκε με 4-0, αλλά ο ΠΑΟΚ ανέκαμψε και ισοφάρισε σε 6-6 στη δεύτερη περίοδο. Στη συνέχεια, όμως, και συγκεκριμένα στα δυο τελευταία οκτάλεπτα ο ΝΟΒ έκανε τη διαφορά υπέρ του.

Ένα ακόμη σημαντικό βήμα για τη σωτηρία του έκανε ο ΝΑΟ Κέρκυρας που επιβλήθηκε στην έδρα του με 22-8 του Νηρέας Λαμίας ο οποίος ταξίδεψε στο νησί των Φαιάκων με εννέα νεαρούς παίκτες του για το συγκεκριμένο ματς της 20ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών.

Οι Κερκυραίοι έφτασαν τους 19 βαθμούς και περιμένουν να δουν τί θα κάνουν οι αντίπαλοί τους στη μάχη της παραμονής.

Έχει πάρει φόρα ο ΑΝΟ Γλυφάδας που πέτυχε μια ακόμα σπουδαία νίκη στην τυπική έδρα του, αυτή τη φορά στο κολυμβητήριο του Αλίμου, επικρατώντας με 11-9 του ΝΟ Χίου για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών και ισοβάθμησε στους 20 βαθμούς με τη σημερινή αντίπαλό του.

Ο Πανιώνιος ήρθε ισόπαλος με 5-5 με τον Εθνικό στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, σε ένα παιχνίδι που οι οπαδοί του δημιούργησαν μοναδική ατμόσφαιρα. Οι Νεοσμυρνιώτες έφτασαν στους 19 βαθμούς και αγωνιούν ακόμα για την παραμονή τους.

Το ματς είχε εναλλαγές στο σκορ και στο τέταρτο οκτάλεπτο ο Αλεβίζος έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τον Εθνικό με λιγότερα από 6 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Ο αρχηγός του Πανιωνίου όμως, ο Γιάννης Θωμάκος, ισοφάρισε για την ομάδα του και διαμόρφωσε το τελικό 5-5.