Περίπατο η Αμερική!

Δεν αντιμετώπισαν προβλήματα, όπως αναμενόταν,  οι Ηνωμένες Πολιτείες σκορπίζοντας την Δομινικανή Δημοκρατία με 106-71

Μάλλον credit είναι για τους Δομινικανούς είναι το γεγονός ότι κατάφεραν να αντισταθούν για μία περίοδο. Μετά το 25-22 στο πρώτο δεκάλεπτο οι Αμερικανοί έβαζαν με κάθε πιθανό τρόπο την μπάλα στο καλάθι. Στο 33′ η διαφορά πήγε να θυμίσει …Φινλανδία (92-52), αλλά οι Αμερικανοί δεν φόρτσαραν περισσότερο και μάλλον οι αντίπαλοι τους τελείωσαν το ματς με το …τιμητικό -35. Για δύο ματς οι ΗΠΑ είχαν κολλήσει στους 98 πόντους. Για δεύτερη φορά απόψε “έσπασαν” την κατοστάρα.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 41-56, 52-81, 71-106

Δομινικανή Δημοκρατία: Σόσα 9(1), Φορτούνα 6(2), Κορονάδο, Λις 15(2), Σαντάνα 11, Φελντέινε 5(1τρ, 6ρ), Βάργκας 4, Σάντσες 4, Μπάες 2, Ραμόν 5(1), Μαρτίνες 10(5ρ)

ΗΠΑ: Κάρι 8(2τρ, 6ρ, 7ασ), Τόμπσον 8(2), Ρόουζ 6, Φαρίντ 16(8/11δ, 6ρ), Γκέι 9(4ρ, 5ασ), Ντε Ροζάν 11(1), Άιρβινγκ 6, Πλάμλι 5, Κάζενς 13(5/5δ, 5ρ), Χάρντεν 10(1), Ντέιβις 10(5/10δ, 7ρ), Ντράμοντ 4