Αυλαία Ευρωλίγκας με νίκη Λαμποράλ

Η Ευρωλίγκα άνοιξε αυλαία με την Λαμποράλ κούτσα να υποδέχεται την Νεπτούνας στην Ισπανίας.
Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους πρωτάρηδες Λιθουανούς και δεν άφησαν κανένα περιθώριο για αμφισβήτηση αφού πήραν τη νίκη στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας με 88-69.
Από την αρχή του αγώνα η ομάδα του Κρέσπι επέβαλε τον ρυθμό της και στο πρώτο δεκάλεπτο είχε διαφορά 5 πόντων με το 20-15. Οι 20 ασίστ των Ισπανών έναντι μόλις 8 των φιλοξενούμενων καταμαρτυρούν το ομαδικό παιχνίδι αλλά και την αδυναμία να προστατέψει την ρακέτα της η Νεπτούνας. Το ημίχρονο βρήκε την παρέα του Ερτέλ και του Σαν Εμετέριο να είναι μπροστά με 37-30.
Το πόδι δεν σηκώθηκε από το γκάζι ούτε στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 24-20. η Λαμποράλ Κούτσα έμπαινε στην τέταρτη περίοδο με αέρα 11 πόντων, 61-50. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τραγικά ποσοστά στα τρίποντα (15%, 4/26) την ώρα που η Λαμποράλ Κούτσα είχε 9/19 (47%). Η Νεπτούνας κατάλαβε ότι δεν μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι και στα τελευταία λεπτά πέταξε ουσιαστικά λευκή πετσέτα. Με 27-19 σκορ περιόδου το τελικό 88-69, είναι δίκαιο.
Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπέρτανς με 20 πόντους (4/7 3π, 4 ριμπ. 2 τάπες) και ο Ερτέλ με 13 πόντους και 10 ασίστ. Για τους ηττημένους ο Ζαβάτσκας με 17 πόντους, 3/5 3π, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ήταν ο καλύτερος παίκτης μέσα στο παρκέ.
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-30, 61-50, 88-69. Λαμποράλ Κούτσα (Κρέσπι): Ντι Τζέι Ουάιτ 2, Άιβερσον 7, Κοζέρ 3 (1), Γκόμες 8, Σενγκέλια 12 (1), Πέρκινς 2, Ντιόπ, Τιγί 4, Σαν Εμετέριο 12 (1), Ερτέλ 13 (1τρ., 10 ασ.), Τζόνσον 5 (1), Μπέρτανς 20 (4). Νεπτούνας (Μακσβίτις): Μαζέικα 7, Γκιρντζιούνας 2, Νάτσιους, Σίνιτσα 3 (1), Ντίμσα 4, Γκαΐλιους 6, Γκαλντίκας 11, Σακούρ 7, Μπελιάουσκας, Ζαβάτσκας 17 (3), Βασίλιους 8, Μπουτκεβίτσιους 4.