Τα… έσπασε και έχασε!

Ο Παναθηναϊκός… έσπασε τα καλάθια του Παλάου Μπλαουγκράνα (2/20 τρίποντα) και ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα (78-69) στην «αυλαία» του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να είχαν νικήσει απόψε εάν δεν ήταν εκνευριστικά άστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα σε ελεύθερα σουτ, σε αντίθεση με ότι είχε συμβεί στις εντός έδρας αναμετρήσεις με αντίπαλους την Φενέρμπαχτσε και την Αρμάνι Μιλάνο. Η άμυνα τους βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά με τόσες χαμένες ευκαιρίες για πόντους στην επίθεση η ήττα, η δεύτερη στις πρώτες πέντε αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, ήρθε μοιραία. Από τα 18 άστοχα τρίποντα του Παναθηναϊκού τα 4 ήταν του Έι Τζέι Σλότερ, που αγωνίστηκε με πρόβλημα τραυματισμού στον δεξιό αντίχειρα.

Απόλυτη ισορροπία στο πρώτο δεκάλεπτο (18-18) με τους ψηλούς των δύο ομάδων να είναι οι πρώτοι σκόρερ. Ο Άντε Τόμιτς τελείωσε με απόλυτη επιτυχία (5/5 δίποντα και 10 πόντοι) τις δημιουργίες των συμπαικτών του στην Μπαρτσελόνα, αλλά στην άμυνα δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Εστεμπάν Μπατίστα που πέτυχε 8 πόντους με 3/3 δίποντα και 2/3 βολές.

Το ματς κύλησε στο ίδιο τέμπο μέχρι το 15’, που ο Γκιστ μείωσε σε 34-33, ενώ οι «πράσινοι» είχαν προσπεράσει με 30-28 με καλάθι του Νίκου Παππά στον αιφνιδιασμό. Στα επόμενα τρία λεπτά, όμως, η Μπαρτσελόνα με σερί 9-0 με επτά πόντους του Τζάστιν Ντόελμαν, ξέφυγε με 10 (43-33) 1’ και 50’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να σταματήσει τον Αμερικανό φόργουορντ, που την περασμένη σεζόν κατάκτησε τον τίτλο του Eurocup με την Βαλένθια, ενώ παράλληλα ήταν πολύ άστοχος από μακριά (0/7 τρίποντα μέχρι το 19’).

Με το πρώτο εύστοχο τρίποντο των «πρασίνων», από τον Φώτση, η διαφορά μειώθηκε στους 6 (44-38) 29’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά σχεδόν με την εκπνοή ο Ναβάρο ευστόχησε έξω από τα 6,75 μέτρα από την γωνία και ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια του Παλάου Μπλαουγκράνα για την ανάπαυλα στο -9 (47-38).

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι άστοχοι από το τρίποντο σε ελεύθερα σουτ και η Μπαρτσελόνα με δύο σουτ του Χουέρτας έξω από τα 6,75 μέτρα ανέβασε την διαφορά στους 13 (55-42) 7’ και 22’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Ο Παναθηναϊκός βελτιώνοντας την άμυνα του, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ανοίξουν την διαφορά και μείωσε στους 8 δύο φορές στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-54 1’ και 40’’ πριν την λήξη και 64-56 με 32’’ να απομένουν για το τέλος).

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης αστόχησε σε τρεις σερί επιθέσεις και ο Ναβάρο με τρίποντο ανέβασε την διαφορά πάλι σε διψήφιο επίπεδο (67-56) λίγο πριν το 32’. Με καλάθι του Διαμαντίδη και δύο βολές του Γιάνκοβιτς οι «πράσινοι» κατέβασαν την διαφορά στους 7 (67-60) 6’ και 47’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης. Με 6’ και 21’’ να απομένουν για το τέλος του ματς, ο Αμπρίνες αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία στους διαιτητές και ο Παππάς με δύο βολές πλησίασε στους 5 (67-62).

Ο Χουέρτας έδωσε… ανάσα στην Μπαρτσελόνα (69-62) λίγο πριν το 35’, αλλά ο Παναθηναϊκός έχασε τρεις επιθέσεις στην συνέχεια με δύο άστοχα τρίποντα των Γκιστ, Μπλουμς και χαμένη προσπάθεια του Γιάνκοβιτς. Ο Λάμπε με τρίποντο επανέφερε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (72-62) 3’ και 35’’ πριν το τέλος του ματς. Ο Μπλουμ βρήκε στόχο έξω από τα 6,75 μέτρα (72-65) σχεδόν τρία λεπτά πριν την λήξη της συνάντησης. Ο Φώτσης ήταν και εκείνος άστοχος από το τρίποντο και ο Ναβάρο με δύο βολές αύξησε την διαφορά σε επίπεδο ασφαλείας (74-65) 2’ και 21’’ να απομένουν για την λήξη του ματς.

Ούτε ο Διαμαντίδης ήταν εύστοχος έξω από τα 6,75 και ο Τόμιτς… σφράγισε την νίκη των «Μπλαουγκράνα» (76-65) 1’ και 17’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 47-38, 64-56, 78-69.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 9, Χουέρτας 8 (2), Αμπρίνες 1, Ναβάρο 12 (2), Σατοράνσκι 6, Τόμας 2, Ολεσον 12 (2), Λάμπε 12 (2), Νάχμπαρ, Τόμιτς 16 (8/8 δ., 10 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 6, Φώτσης 5 (1), Παππάς 8, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 9, Γκιστ , Μπατίστα 14 (8 ριμπ.), Μπλουμς 4 (1).