Ούτε τώρα ο Βαλβέρδε

Ούτε απέναντι στη Μάλαγα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη η Αθλέτικ Μπιλμπάο αφού έμεινε στο 1-1 και στους 20 βαθμούς.
Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε παρότι προηγήθηκε στο 70′ με τον Σαν Χοσέ δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα αφού 8 λεπτά αργότερα ο Τσάβι Γκουέρα έφερε το παιχνίδι στα ίσια και απέδρασε από το Μπιλμπάο με τον βαθμό της ισοπαλίας.
Η Λα Κορούνια υποδεχόταν την ουραγό Γρανάδα και έμεινε στο 2-2. Ο Πίτι μόλις στο 7′ έβαλε τη Γρανάδα μπροστά στο σκορ, αλλά με τους Ροντρίγκεζ στο 34′ και Λούκας στο 38΄έκαναν την ανατροπή, προσωρινά, για την Κορούνια. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Ιμπάνιεθ στο 83′.
Συνέχισε στις νίκες η Εσπανιόλ, αφού επικράτησε με 3-0 της Αλμερία. Ο Στουάνι στο 37′ άνοιξε το σκορ, ενώ ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά αργότερα έκανε το 2-0. Το 3-0 πέτυχε ο Καϊσέντο στο 74′.
Το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής
Σάββατο, 24/1
Κόρδοβα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (3′ πεν. Χιλάς – 27′ Μπενζεμά, 89′ πεν. Μπέιλ)
Έλτσε-Μπαρτσελόνα 0-6 (35′ Πικέ, 55′ πεν., 88′ Μέσι, 69′, 71′ Νεϊμάρ, 93′ Πέδρο)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Ράγιο Βαγιεκάνο 3-1 (12′, 22′ Γκριζμάν, 56′ αυτ. Γκονσάλβες – 35′ Τρασόρας)
Σοσιεδάδ-Εϊμπάρ 1-0 (55’ Τσάβι Πριέτο)
Βιγιαρεάλ-Λεβάντε 1-0 (56’ Μπιέτο)