«Τσουχτερό» πρόστιμο για τα τρομερά επεισόδια (videos@pics)

Τον γύρο του κόσμου κάνουν τα τρομερά επεισόδια στην Ισημερινή Γουινέα στον ημιτελικό του Κόπα Άφρικα με την Γκάνα (νίκησε 3-0) και την Παρασκευή έγινε γνωστή και η τιμωρία για την διοργανώτρια, στην οποία επιβλήθηκε πολύ «βαρύ» πρόστιμο. Συγκεκριμένα, η Ομοσπονδία της Ισημερινής Γουινέας καλείται να πληρώσει 100.000 δολάρια, σύμφωνα με την απόφαση της CAF (Αφρικανική Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου)! Η χώρα καλείται επίσης να αναλάβει το κόστος νοσηλείας των 36 τραυματιών που προέκυψαν μετά το τέλος των επεισοδίων. Η ομοσπονδία της Αφρικής (CAF) έκανε λόγο για επιθετική και παραβατική συμπεριφορά προς τους θεατές!
Να θυμίσουμε πως το συγκεκριμένα ματς έγινε στο στάδιο της πόλης Μαλάμπο και διακόπηκε στο 82’ και με την ομάδα της Γκάνας να προηγείται με 3-0. Στο συγκεκριμένο λεπτό οπαδοί των «μαύρων αστεριών» εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο μετά τα καπνογόνα και τα αντικείμενα που τους πέταξαν οι γηπεδούχοι. Ακολούθησε η επέμβαση της αστυνομίας, η οποία πέταξε χημικά και δακρυγόνα στο πλήθος. Μέχρι και ένα ελικόπτερό της πετούσε πάνω από το στάδιο. Λόγω των επεισοδίων το ματς ολοκληρώθηκε με περίπου 30 λεπτά καθυστέρηση. Η CAF αποφάσισε ακόμα να μη διεξαχθεί ο μικρός τελικός ανάμεσα στην Ισημερινή Γουινέα και την Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό κεκλεισμένων των θυρών, για να μην τιμωρηθεί το σύνολο των φιλάθλων που θέλουν να παρακολουθήσουν τον αγώνα.