Μπαίνει πρώτος στα πλέι οφ ο Απόλλων

Ανατροπή… στην κορυφή είχαμε στο κυπριακό πρωτάθλημα στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, και ο Απόλλων με τη νίκη του εντός με 2-0 κόντρα στην Ανόρθωση πέρασε στην πρώτη θέση, καθώς ο ΑΠΟΕΛ ήρθε ισόπαλος 1-1 με την Ομόνοια στο ντέρμπι του «ΓΣΠ». Έτσι, η ομάδα της Λεμεσού θα μπει στα πλέι οφ τίτλου, ούσα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και στο +2 από τον ΑΠΟΕΛ…

Στο «ΓΣΠ» ο ΑΠΟΕΛ κράτησε το αήττητο σερί που έχει… χτίσει, αλλά έχασε δυο βαθμούς. Με την Ομόνοια να έχει 39 βαθμούς και να είναι στην 3η θέση, ισόβαθμη με την ΑΕΚ. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και στο 31’ ο Μοράις με προβολή έκανε το 0-1. Το «τριφύλλι» πίεσε και στο 72’  ο Φοφανά με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Πάρντο. Στο 82’ ο ίδιος παίκτης σκόραρε και πέτυχε το 1-1…

Στο «Τσίρειο» ο Απόλλων Λεμεσού μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε μόλις στο 11’ κόντρα στην Ανόρθωση. Ο Μάκος υπέπεσε σε παράβαση εντός της περιοχής και ο Παπουλής δεν αστόχησε από τα 11 βήματα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν αλλά αυτός που σκόραρε ήταν ο Γκιέ, ο οποίος με πλασέ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους με 2-0.

Στα υπόλοιπα ματς ξεχωρίζει η νίκη της ΑΕΚ Λάρνακας στο Δασάκι επί της Δόξας Κατωκοπιάς με 4-1, ενώ χωρίς τέρματα έληξαν οι υπόλοιπες αναμετρήσεις (Εθνικός Άχνας-Ερμής Αραδίππου, Νέα Σαλαμίνα-Αγία Νάπα, Οθέλλος-ΑΕΛ).

Αναλυτικά για την 22η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος έχουμε:
Σάββατο
Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ 1-1 (82’ Φοφανά / 31’ Μοράις)
Απόλλων Λεμεσού-Ανόρθωση 2-0 (11’ Παπουλής, 90+1 Γκιέ)
Δόξα Κατωκοπιάς-ΑΕΚ Λάρνακας 1-4 (8’ Λόμπο / 30’ Βάντερ, 57’, 75’ Μυτίδης, 88’ Κολαούτι)

12. Δόξα 14

****Τα πλέι οφ τίτλου είναι 10 ακόμη αγωνιστικές με τις 6 πρώτες ομάδες να παίζουν μέσα-έξω. Αυτό θα γίνει και με τις 6 τελευταίες στα πλέι οφ παραμονής.
Όπως είπαμε, στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου βρέθηκε ο Απόλλων Λεμεσού με 48 βαθμούς με τον ΑΠΟΕΛ να ακολουθεί με 46, ενώ την πρώτη εξάδα ολοκληρώνουν οι ΑΕΚ Λάρνακας και Ομόνοια με 39, Ανόρθωση με 38 και Ερμής Αραδίππου με 35 και θα αγωνιστούν στον όμιλο για τον τίτλο.
Αντίθετα στον όμιλο των ομάδων που θα παλέψουν για την παραμονή τους θα πάρουν μέρος οι ΑΕΛ, Εθνικός Άχνας, Νέα Σαλαμίνα, Οθέλλος, Αγία Νάπα και Δόξα Κατωκοπιάς.