«Τριάρα» με ανατροπή η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα βρέθηκε να χάνει στην έδρα της Αρούκα, αλλά στο δεύτερο μέρος πέτυχε την ανατροπή και κέρδισε με 3-1 για την 24η αγωνιστική, με αποτέλεσμα να βρεθεί ξανά στο +4 από την δεύτερη Πόρτο. Η γηπεδούχος έμεινε με 10 παίκτες στο 62’, ένα ημίχρονο έπαιξε ο Ανδρέας Σάμαρης… Νίκες παραμονής για Μποαβίστα και Ακαδέμικα…

Οι «αετοί» συνέχισαν το αήττητο σερί που έχουν… χτίσει και με την 4η… κολλητή νίκη έφτασαν στην επιτυχία, με τον Ανδρέα Σάμαρη να είναι στην ενδεκάδα και να γίνεται αλλαγή στο ημίχρονο, καθώς μπήκε στη θέση του ο Άντερσεν Ταλίσκα. Βλέπετε, η Αρούκα (έμεινε στους 20 βαθμούς και στο +1 από τις επικίνδυνες θέσεις), είχε μπει μπροστά στο σκορ από το 7’ με τον Ιούρι Μεδέιρος. Οι «αετοί» ισοφάρισαν στο 51’ με τον Ζόνας (πέτυχε το 9ο γκολ του), ενώ την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Λίμα στο 56′.
Στο 62′ αποβλήθηκε ο Ούγκο Μπάστο για την Αρούκα και ο Λίμα στο 76′ διαμόρφωσε το τελικό 1-3 με το 2ο γκολ του στο ματς και 12 στο πρωτάθλημα.

Η Μποαβίστα επέστρεψε στις νίκες με το 3-1 εντός κόντρα στη 5η Γκιμαράρες, που έχασε πλέον πολύ έδαφος στη μάχη για την τριάδα. Σημειώστε ότι η φιλοξενούμενη ολοκλήρωσε τον αγώνα με 8 παίκτες. Στο 47’ αποβλήθηκε με δεύτερη (η πρώτη στο 30’) κίτρινη κάρτα ο Μενσαχ. Στο τέλος έγινε το ίδιο με τον Πλάνγκε (είδε την πρώτη κίτρινη στο 14’), ενώ απευθείας κόκκινη αντίκρισε ο Σαμί…

Η Ακαδέμικα, που συνέχισε το αήττητο σερί της, κατάφερε και πήρε μεγάλη νίκη με 2-0 στην έδρα της Μορεϊνένσε και έτσι πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα». Νίκησε και η Μαρίτιμο με 2-1 εντός την Πάκος Φερέιρα, αν και στο τέλος αποβλήθηκε ο Εντίνιο με δεύτερη (η πρώτη στο 31’) κίτρινη κάρτα.

Ισοπαλία 1-1 είχαμε ανάμεσα στην Εστορίλ και την Ζιλ Βιθέντε, με την γηπεδούχο να συνεχίζει το αρνητικό της σερί, ενώ η φιλοξενούμενη, μπορεί να μην νίκησε για τρίτη σερί αγωνιστική (0-2-2), αλλά με δεύτερη… κολλητή ισοπαλία είναι στο -1 από την 16η θέση που… δίνει παραμονή!