Πετάει… η Λάτσιο (videos)

Νέα νίκη πέτυχε η Λάτσιο στο καμπιονάτο, καθώς για την 27η αγωνιστική πέρασε και από το Τορίνο (2-0) με δυο γκολ από τον Φελίπε Άντερσον, και δείχνει αποφασισμένη να βγει στο Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «λατσιάλι» είναι μόνοι στην 3η θέση, ελπίζουν βάσιμα και για την 2η, αφήνοντας τη Νάπολι στο -3. Με ανατροπή στο τελευταίο 10λεπτο η Φιορεντίνα επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς νίκησε 2-1 στο «Αρτέμιο Φράνκι» την Μίλαν… Οι «λατσιάλι» πέτυχαν την 5η σερί νίκη, ενώ η Τορίνο με την 2η… κολλητή ήττα έμεινε στους 36 βαθμούς και στο -9 από την 5η θέση και την Φιορεντίνα. Η «γκρανάτα» απείλησε πρώτη με τις διαδοχικές κεφαλιές του Αμάουρι και του Μαρτίνεζ, αλλά ο Μαρκέτι ήταν σε ετοιμότητα… Το 1-0 για την φιλοξενούμενη έγινε στο 71’ με την ωραία ενέργεια και σουτ από τον Φελίπε Άντερσον. Πέντε λεπτά αργότερα σουτ του Κεϊτά ήταν ελάχιστα άστοχο, αλλά ο Βραζιλιάνος άσος πέτυχε το 2-0 στο 78’, μετά από πάσα του ΚλόζεΟι συνθέσειςΤΟΡΙΝΟ: Παντέλι, Μακσίμοβιτς, Γιάνσον, Μπόβο, Μπρούνο Πέρς, Μπενάσι, Μπάσα (78’ Φάρνερουντ), Ελ Καντουρί, Σίλβα (63’ Νταρμιάν), Αμάουρι, Μαρτίνεζ (62’ Μάξι Λόπεζ).ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Μπάστα, ντε Βρί, Μαουρίτσιο, Ράντου, Κατάλντι (57’ Ονάτσι), Μπίλια, Παρόλο, Φελίπε Άντερσον (80’ Έντερσον), Κλόζε, Μάουρι (57’ Κεϊτά).
Η Φιορεντίνα έφτασε στην επιτυχία με 2-1 κόντρα στη Μίλαν, σε ματς στο οποίο οι «ροσονέρι» κρατούσαν μέχρι το 83’ ένα μεγάλο «διπλό». Τελικά, οι «βιόλα» έκαναν την ανατροπή και με τη νίκη τους αυτή έχουν 45 πόντους, βλέποντας και… τριάδα. Η Μίλαν είχε απώλειες σ’ ένα ακόμα παιχνίδι και έχασε μετά από σερί 1-3-0, έμεινε στους 35 βαθμούς και στο -10 από την αντίπαλό τους. Σ’ ένα ματς στο οποίο έγινε αλλαγή …διαιτητή τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε.Η Μίλαν απείλησε πρώτη, με τον Νέτο να αποκρούει σουτ του Χόντα από καλή θέση. Στο 30’ οι «βιόλα» έφθασαν πολύ κοντά στο γκολ αλλά η κεφαλιά του Μπασάντα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 55’ ο Χοακίν έχασε σημαντική ευκαιρία για την γηπεδούχο και στο 56’ σκόραραν οι «ροσονέρι» με προβολή του Ντέστρο στο σουτ του Μποναβεντούρα. Η Φιορεντίνα κατάφερε τελικά να αντιδράσει και ισοφάρισαν στο 83’ με την κεφαλιά του Γκονζάλο Ροντρίγκεζ μετά από σέντρα του Χοακίν. Στο 86’ ο διαιτητής της αναμέτρησης Ρούσο δεν μπορούσε να συνεχίσει το παιχνίδι λόγω τραυματισμού και τη θέση του πήρε ο 4ος Βαλέρι, με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί για μερικά λεπτά. Τελικά, η Φιορεντίνα σκόραρε και δεύτερο γκολ στο 89’ με τον Χοακίν να κάνει το 2-1 μετά την αδυναμία της άμυνας των φιλοξενούμενων να διώξουν σε σέντρα του Πασκουάλ. Στο 90’+1 οι «ροροσνέρι» έχασαν ευκαιρία με τον Ντέστρο για να ισοφαρίσουν…Οι συνθέσειςΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Νέτο , Ρίτσαρντς (46΄Χοακίν), Ροντρίγκεζ, Μπασάντα, Ρόσι (80’ Μπαμπακάρ), Κούρτιτς, Ακουϊλάνι (46’ Μπαντέλι), Μπόρχα Βαλέρο, Πασκουάλ, Ίλιτσιτς, Τζιλαρντίνο.ΜΙΛΑΝ: Λόπεζ, Αμπάτε (86’ Μπονέρα), Παλέτα, Μεξές, Αντονέλι, Φαν Γκίνκελ, Εσιέν (89’ Πατσίνι) Μποναβεντούρα, Χόντα (81’ Τσέρτσι) , Μενέζ, Ντέστρο.