«Βασιλική» πρόκριση στην Πόλη

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν χρειάστηκε πέμπτο παιχνίδι στη σειρά με την Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς και πήρε την πρόκριση για το Final 4 της Ευρωλίγκας που γίνει στη Μαδρίτη.
Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε των Τουρκων με 63-76 , έκανε το 3-1 στη σειρά και σφράγισε το εισιτήριο με τον Ρούντ Φερνάντεθ να καθαρίζει για λογαριασμό της βασίλισσας.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Η Εφές αρχικά προηγήθηκε με 9-2 αλλά η Ρεάλ βελτιώθηκε και μείωσε, ωστόσο η ομάδα του Ίβκοβιτς δεν έχασε σε καμία στιγμή το προβάδισμα και βρέθηκε να είναι μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου με 21-18.
Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Ρεάλ με το γκολ φάουλ του Ματσιούλις να μειώνει στον πόντο στα 3.10 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τελικώς με το λέι απ του Κρίστιτς η Εφές πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων για το 39-33.
Η Ρεάλ βγήκε αποφασισμένη στη τρίτη περιόδο και με πολύ καλή άμυνα δέχθηκε μόλις 10 πόντους. Από την άλλη μεριά του παρκέ η ομάδα του Λάσο έκανε αυτό που έπρεπε και τελικά κατάφερε να τελειώσει την περίοδο στο 51-49.
Οι Ισπανοί με το δίποντο του Ροντρίγκεθ στα 8.30 πριν το τέλος ανέβασαν την διαφορά στους 9, για το 49-58 αλλά με η Εφές μείωσε στον πόντο (57-58) με λεί απ του Κρίστιτς. Ο Λάσμε με κάρφωμα στο 1.20 για το φινάλε μειώνει στους 5 (63-68) ο Ρούντι Φερνάντεθ με δύο τρίποντα έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα της Εφές για να φέρει τη σειρά στα ίσια.
Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-33, 49-51, 63-76