Η 28χρονη Λίντα ρωτά

Από το οξιζενέ της βαφής άρχισα να χάνω τα μαλλιά μου. Τι να κάνω;

Πριν μερικά χρόνια, έβαψα τα μαλλιά μου μόνο με οξιζενέ, αλλά η κομμώτρια μου το άφησε πολλή ώρα με αποτέλεσμα να μου πέφτουν τούφες. 1 μήνα τώρα, και αφού πήρα ένα σαμπουάν με αμμωνία, τα μαλλιά συνεχίζουν να πέφτουν, αν κι βγήκαν κάποια στιγμή, αλλά πολύ αδύναμα. Τι μπορώ να κάνω;

Στο ερώτημά σας απαντά ο δερματολόγος, Δημήτρης Καπετανάκης

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Το πρόβλημα της αλωπεκίας είναι πολυπαραγοντικό. Μπορεί να ευθύνεται η αμμωνία , αλλά και άλλοι παράγοντες, όπως ορμονικοί, άγχος, χρήση λάθος προιόντων για τα μαλλιά ή και κακές τεχνικές καλωπισμού των μαλλιών. Υπάρχουν πολλές διαγνωστικές εξετάσεις ορμονικές εξετάσεις, τριχοριζόγραμμα,τριχοσκόπηση και άλλες. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να βοηθηθείτε, αλλά θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν δερματολόγο που να ασχολείται ιδαιαιτέρως με το πρόβλημα των αλωπεκιών.

Δημήτρης Καπετανάκης

Δερματολόγος-Νοσ.ΥΓΕΙΑ

www.e-dermatology.gr

[fbcomments]
X

Αγαπητοί αναγνώστες,

Σας ενημερώνουμε ότι το boro.gr προσφέρει καθημερινά (Δευτέρα-Παρασκευή) δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη με επαγγελματίες ψυχολόγους.

Κάντε κλίκ εδώ για να συνδεθείτε και να ενημερωθείτε για τις ώρες λειτουργίας.
X